Tikriausiai kiekvienas laukia pavasario ir vasaros, kuomet atšilus orams, vakarus praleidžiame lauke, o savaitgaliais - išvykoms prie ežero ar į mišką. Visas laisvalaikis būna kone tobulas, deja, dažnai tą brangų laisvalaikį trukdo erzinantys vabzdžiai - erkės, uodai bei kiti kraujasiurbiai.

Šiek tiek apie erkes

Šiuo metu pasaulyje yra žinoma apie 800 erkių rūšių, kurios skirstomos į dvi pagrindines šeimas - kietąsias ir minkštąsias. Praktiškai visuose Lietuvos miškuose ir parkuose galima rasti būtent kietajai erkių šeimai priklausančių erkių, o pagrindinė infekcinių ligų (Laimo ligos ir erkinio encefalito) sukėlėja yra Europinė miško erkė.

 Norint apsisaugoti nuo erkių būtina speciali apranga - vieni renkasi dėvėti uždarus drabužius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, kurias susikiša į puskojines, kiti rengiasi slidžiais drabužiais, prie kurių šie vabzdžiai sunkiau prisikabina. Erkei vis dėlto pavykus pasiekti Jūsų kūną, ji kurį laiką ieško tinkamos odos, kur galėtų įsisiurbti, todėl vaikščiojant pamiškėmis ir po aukštą žolę naudinga kas porą valandų apsižiūrėti ar šių vabzdžių nėra ant Jūsų drabužių ir kūno.

Vis dėlto, tokios apsisaugojimo nuo erkių priemonės ne visada būna efektyvios ir dažnai erkės randa kelią pasiekti Jūsų odą ir įsisiurbti.

Kiti kraujasiurbiai

Nors uodai Lietuvoje neperneša jokių ligų, vis dėlto, tai yra bene labiausiai erzinantis vasaros vabzdys. Šis vasaros kraujasiurbys sutinkamas bene visur - užtenka vakare atsidaryti namų langus uždegus kambaryje šviesą ir uodas tokį poelgį supras kaip asmeninį pakvietimą atskristi pasisvečiuoti.

Uodų lervos vystosi tvenkiniuose, kūdrose, naujai prilytose balose, dumblėjančių ar užžėlusių ežerų pakrantėse, netgi šiltnamyje stovinčiose vandens bačkose ar kitose vandens talpyklose. Būtent dėl šios priežasties uodai yra paplitę visoje Lietuvoje ir erzinančiu savo zyzimu bei mėginimu paskanauti kraujo gali sugadinti vakarinį pasisėdėjimą net nuosavo namo kieme viduryje miesto.

Be uodų yra gausybė ir kitų vabzdžių (pvz. musės, vapsvos, skruzdės, akliai ir pan), kurie gali sukelti daugybę nemalonumų ar rūpesčių. Taigi Lietuvoje yra ir kitų kraujasiurbių, neskaitant aukščiau aprašytų erkių ir uodų, kurių įkandimas dažniausiai būna itin skausmingas.

Pagalba nuo vasaros vampyrų

Reikia pripažinti, kad tikrai ne visuomet tinkama apranga gali išgelbėti nuo vabzdžių įkandimų, todėl reikalinga papildoma apsauga. Užtikrinti smagų vakarą gamtoje ar pasivaikščiojimą miške be kraujasiurbių įkandimų gali padėti įgyvendinti preparatai nuo vabzdžių.

Paprastai vabzdžiams atbaidyti yra naudojami purškiami arba tepami repelentai, kurie savo sudėtyje turi veikliosios medžiagos dietiltoluamido. Ši veiklioji medžiaga skirta įvairių rūšių geliantiems vabzdžiams atbaidyti. Daugiausiai dietiltoluamido savo sudėtyje turi repelentas Ben's max. Šis repelentas, pateptas atvirose kūno vietose efektyvus iki 4 val. prieš uodus, iki 3 valandų prieš tropinius uodus ir iki 4,5 val. prieš erkes.

Kalbant apie preparatus nuo vabzdžių svarbu aptarti ir vaikų apsaugą, kurie yra jautriausi įkandimams. Kaip žinia, vaikai linkę įkandimų vietose atsiradusius gumbelius nukasyti dėl patiriamo niežėjimo. Tokioje situacijoje į pagalbą ateina preparatai, kurie per trumpą laiką pašalina įkandimų ar įgėlimų sukeltą skausmą. Tokių preparatų sudėtyje dažniausiai būna augalinių veikliųjų medžiagų (alavijų, arbatmedžių aliejaus, sodos), kurie nedirgina odos ir veikia švelniai.

Taigi apsisaugojimo nuo vasaros vampyrų priemonių yra gausu. Naudodami šias priemones atsikratysite erzinančių vabzdžių, todėl galėsite nevaržomai mėgautis laisvalaikiu gamtoje vasaros metu.