Rudeninis lietus jau baigia nuplauti paskutinius vasaros atostogų, smagių iškylų gamtoje, šiltų savaitgalio rytmečių, kuomet galima tingiai pasimėgauti puodeliu kavos atvirame ore, prisiminimus. Permainingi orai, trumpėjančios dienos, rudens spalvomis nusidažiusi gamta primena apie sparčiai artėjantį vėsųjį metų laiką, o su juo kasmet atkeliaujančias peršalimo ligas.

Tačiau nereikia liūdėti, juk ruduo ne tik subjuręs oras  - tai ir puikus metas, kai pati gamta mums dovanoja galimybę paruošti organizmą šaltai ir niūriai žiemai.

 

 

Keli patarimai, kad rudenį išliktime sveiki, žvalūs

                          ir energingi

 

 

Mityba ir dieta

 

Ruduo – pats geriausias metas aprūpinti savo organizmą natūraliais vitaminais ir mineralais. Būtent dabar, kai imamas derlius, prekyviečių stalai tiesiog lūžta nuo įvairiaspalvių rudens gėrybių. Dabar reikėtų užmiršti apie dietas, kalorijų skaičiavimus ir ,,pilna burna“ valgyti šviežias daržoves, žalumynus ir vaisius. Ryškiaspalvėse daržovėse gausu antioksidantų vitaminų A, E, C, B grupės vitamų. Žalialapėse daržo gerybėse yra mūsų organizmui reiklingų vitaminų ir mineralų: kalio, cinko, seleno, geležies, folio rūgšties ir kitų elementų. Gal tik vaisiais reikėtų gardžiuotis saikingiau, nes jiems saldų skonį suteikianti fruktozė ir gliukozė nejučia gali gerokai padidinti kasdienio raciono kaloringumą, o mūsų organizmas, besiruošdamas žiemai, linkęs labiau kaupti riebalus. Žinoma, jei neturite galimybių kasdien apsirūpinti šviežiomis daržovėmis ir vaisiais, galima rinktis ir paprastesnį kelią – vartoti patikimos kokybės maisto papildus, kurių sudėtyje yra organizmui reikalingų vitaminų ir mineralų. O jų įsigyti nesudėtinga bet kurioje vaistinėje, taip pat ir inernetinėje.

 

Fizinis aktyvumas

 

Natūralu, kad subjurus orams daugiau laiko praleidžiame patalpose, mažėja mūsų fizinis aktyvumas, apima tingulys. Šis „apsileidimas“ užsuka užburtą ratą, tad jokiu būdu negalima pasiduoti rudeninei apatijai – geriau pasijusite, jei atsiradusį laisvą pusvalandį pabūsite lauke ir pakvėpuosite skaidriu rudeniniu oru. Jei aktyviai nesportuojate, eikite pasivaikščioti, pasivažinėkite dviračiu, išsiruoškite pagrybauti. Tik neužmirškite, jog rudeniški orai – apgaulingi, ir ruošiantis į lauką, reikia tinkamai apsirengti ir apsiauti, kad neperšaltumėte ar neperkaistumėte. Juk dabar mūsų organizmas – lengvas grobis suaktyvėjusiems peršalimo ligas sukeliantiems mikrobams.

 

Natūrali apsauga nuo peršalimo ligų

 

Kiekvieną rudenį daugybę žmonių į ligos patalą paguldo infekcinės viršutinių kvėpavimo takų ligos - vėsūs ir drėgni rudeniški orai sudaro puikias sąlygas virusams plisti. O žiemai besiruošianti imuninė mūsų organizmo sistema dar nepajėgi šioms „atakoms“ pasipriešinti. Tad reikia jai padėti šioje nelengvoje kovoje. Tam labai tinka visiems gerai žinomas ir dažnai naudojamas augalas - česnakas. Ši natūraliomis antimikrobinės savybėmis pasižyminti prieskoninė daržovė, kurią rekomenduojama naudoti kiekvieną dieną, gali padėti apsisaugoti nuo rudeninių negalavimų. Jei česnakų nemėgstate dėl aštraus kvapo ar tiesiog abejojate, ar prekybos centre parduodami tokie pat naudingi, kaip ir močiutės darže užauginti česnakai, įsigykite ir kasdien vartokite maisto papildą su česnaku, kurio sudėtyje yra natūralių medžiagų, gautų iš česnako, o kapsulių apvalkalas ir speciali gamybos technologija apsaugos jus nuo specifinio kvapo ir ilgalaikio poskonio, liekančio burnoje.

Dar vienas jūsų imuninės sistemos draugas rudenį – vitaminas C. Šiuo metų laiku jo gausu šermukšnio uogose, erškėčio vaisiuose, įvairiuose žalumynuose ir prieskoniniuose augaluose. Tam tikrais atvejais mūsų platumų augalai yra gerokai pranašesni už tradiciškai svarbiausiu vitamino C šaltiniu laikomus citrusinius vaisius. Pavyzdžiui, krienų šaknyse sukaupiama maždaug 5 kartus daugiau vitamino C nei citrusiniuose vaisuose. Žinoma, jei manote, jog reikiamu vitamino C kiekiu iš natūralių šaltinių savo organizmo neaprūpinsite (reikia turėti galvoje ir tai, jog termiškai apdorojamuose produktuose vitaminas C suyra), reikia vartoti specialius vitamino C maisto papildus. Renkantis maisto papildą, reikia atkreipti dėmesį, kad jo sudėtyje esantis vitamino C kiekis patenkintų kasdienį organizmo poreikį. Šią informaciją galima nesunkiai rasti ant kiekvieno maisto papildo pakuotės.

Kalbant apie natūralių apsauginių mūsų organizmo galių stiprinimą,būtina paminėti ir maisto papildus su rausvažiede ežiuole. Šių maisto papildų yra tablečių, kapsulių bei sirupų pavidalo, kuriuos gali vartoti ne tik susaugusieji, bet mūsų mažyliai. 

 

Jei kovą su virusais pralaimėjote...

 

Sparčiai rudenėjant dažną žmogų užklumpa peršalimo ligos. Gerai, jei viskas baigiasi paprasčiausia sloga ir lengvu negalavimu. Deja, pajutus pirmuosius ligos simptomus, niekuoment negali būti tikras, kaip ji vystysis toliau. Todėl namuose visuomet reikėtų turėti priemonių, galinčių pagelbėti, jei ima perštėti gerklė ar pradeda varvėti nosis. Tam labai tinka vaistingieji augalai, turintys antimikrobinių, uždegimą slopinančių, kosulį malšinančių savybių: ramunėlės, čiobreliai, medetkos, liepų žiedai, avietės ir kiti. Pajutus pirmuosius ligą pranašaujančius simptomus, rekomenduojama gerti žolelių arbatas, užpilais ir nuovirais skalauti gerklę, inhaliuoti. Tiesa, tam reikia būti iš anksto, tai yra dar vasarą jų prisirinkus ir išsidžiovinus. Tikėtina, kad nedidelė dalis žmonių pasiruošė vaistingų augalų atsargų, tačiau daugumai visgi teks įsigyti vaistinėse ar pas žolininkus. Yra ir kita alternatyva – namuose turėti farmacijos pramonės gaminamų preparatų iš vaistinės augalinės žaliavos. Tai gali būti sirupai, specialūs gerklės purškalai ar čiulpiamos pastilės nuo gerklės kutenimo, skausmo ar užkimimo. Labai tikėtina, kad laiku pradėjus gydymą, ligai kelią pavyks užkirsti pačioje užuomazgoje. Todėl vaistingaisiais augalais ar iš jų pagamintais produktais pasirūpinkite jau dabar, kad iškilus bėdai, visada turėtumėte po ranka.

 

Nepasiduokite slogiai nuotaikai

 

Suprantama, jog mintys apie artėjančią tamsią, šaltą žiemą nepraskaidrina nuotaikos. Tačiau nereikia pasiduoti rudeniniam slogučiui. Juk kiekvienas sezonas į mūsų gyvenimą atneša kažką naujo ir įdomaus. Visą rudenį galime grožėtis besikeičiančios gamtos spalvomis, o kai už lango pliaupia šaltas lietus - jaukioje namų aplinkoje kurti atostogų  planus. Niūrias mintis padės išsklaidyti puodelis šiltos, gardžios arbatos, o kūną atpalaiduos šilta vonia su aromatingais aliejais ar masažo seansas. Beje, nepasiduoti rudeninei apatijai gali padėti ir nesočios riebalų rūgštys, kurių gausu riebioje žuvyje. Tačiau jei negalite didelį jos kiekį įtraukti į kasdienį savo racioną, neužmirškite, kad yra ir maisto papildų su Omega-3 riebalų rūgštimis. O svarbiausia prisiminkite, kad ruduo truks ne amžinai.