Bene kiekvienas vaikystėje kas dieną tėvų prašomas išgerdavo po šaukštelį žuvų taukų. Visuomet buvo tikima, kad šis maisto papildas palaiko žmogaus sveikatą – padeda palaikyti normalią širdies veiklą, regėjimą, kaulų būklę ir jų funkciją bei padeda puoselėti odą. Vis dėlto, šiuo metu vis dažniau galima išgirsti neigiamų atsiliepimų apie žuvų taukus. Kas tiesa, o kas melas? Metas aptarti šio populiariausio pasaulyje maisto papildo teigiamas savybes bei apie jį sklandančius mitus.

  • Žuvų taukų vartojimas didina prostatos vėžio riziką.

Prieš kelis metus pasklido informacija, jog Sietle esančiame Fred Hutchinson Vėžio Tyrinėjimo Centre buvo nuodugniai ištirtas žuvų taukų veikimo principas, o šio tyrimo rezultatai sukrėtė daugelį – buvo nustatyta, kad vartojant daug žuvų taukų ar iš jų gaminamų papildų net 43% padidėja rizika susirgti prostatos vėžiu.

Vis dėlto, tokiais ir panašiais tyrimais pasitikėti aklai neverta. Visų pirma, kaip ir kiti maisto produktai, taip ir žuvų taukai vartotojų naudojimui gali būti paruošiami skirtingose valstybėse. Nenuostabu, kad gali skirtis šių papildų kokybė – dėl šios priežasties reikia rinktis tik tuos žuvų taukus ir jų papildus, kuriuos gamina gerai visame pasaulyje žinomos firmos, gyvuojančios jau daugelį metų.

Dar vienas kontra-argumentas prieš šį ir panašius tyrimus – nėra jokių duomenų, kad žmonės, gyvenantys jūrinėse valstybėse, kurių maisto racionas susidaro pagrinde iš jūros gėrybių ir žuvies, dažniau sirgtų prostatos ar kitų formų vėžiu. Jei tikėti šio tyrimo rezultatais, tai kai kuriose tautose kasmet turėtų mirti dideli skaičiai žmonių vien dėl žuvų taukuose esančių medžiagų kiekio. Ar ką nors panašaus teko girdėti? Spėjame, kad ne.

  • Dideliuose buteliukuose ar indeliuose parduodami pigūs žuvų taukai yra tokie pat geri kaip ir gerai žinomų firmų šios rūšies papildai.

Renkantis žuvų taukus, itin svarbu atsižvelgti į jų gamintoją. Svarbu žinoti, kad kai kurios firmos gali pasiūlyti itin pigius žuvų taukų papildus, tačiau tokią kainą lemia paprasta priežastis – gamybos būdas. Paprastai žuvų taukai gaminami iš atliekų, kurios lieka įvairioms gamykloms ruošiant žuvį maisto pramonei ir kitiems panaudojimo būdams. Tokie taukai nėra rafinuoti, juose DHA ir EPR naudingųjų medžiagų koncentracija – minimali. Kokybiški žuvų taukų papildai yra išgaunami specialiose gamyklose, kur jie ruošiami būtent šiai paskirčiai – taigi, tik tokie žuvų taukai pasižymės geriausiomis savybėmis ir padės puoselėti sveikatą.

  • Žuvų taukai neduoda jokios naudos, o geriausiai sveikatą puoselėti padeda naujos kartos maisto papildai.

Tai bene dažniausiai pasitaikantis mitas, kuris, ko gero, yra sukurtas kitų rūšių maisto papildų gamintojų atstovų. Tiesa yra tokia, kad būtent žuvų taukuose yra didelė naudingų žmogaus organizmui medžiagų koncentracija - Omega-3 riebalų rūgštys (EPR ir DHR), kurios padeda palaikyti normalias širdies, smegenų, regėjimo funkcijas, vitaminai A ir D, kurie ne tik padeda stiprinti imuninę sistemą, bet ir yra naudingi kaulams, raumenims bei odai.

Vienintelis iš tiesų egzistuojantis žuvų taukų papildų trūkumas yra… jų skonis. Kai kuriems asmenims jis gali nepatikti, todėl galima rasti tam tikrų alternatyvų. Pavyzdžiui, galima rinktis žuvų taukus, kurie yra su citrinų ar multivitaminų poskoniu, arba išbandyti žuvų taukų papildus kapsulėmis.

Rūpinkitės savo sveikata ir stiprinkite savo imunitetą prieš artėjančią žiemą – žuvų taukai išbandyti ir patvirtinti laiko, o savo vertingomis savybėmis smarkiai lenkia kitus maisto papildus.